Wczasy nad morzem - wczasynadmorzem.info

na wczasy nad morzem - info!

< Poprzednia  1 ...  5  6  [7]  8  9  ... 13  Następna >

Trzęsacz

01 czerwiec 2010r.

Trzęsacz. Nazwa wsi pochodzi podobno stąd, że gdy fale wzburzonego Bałtyku uderzają o wysoki brzeg, we wsi trzęsie się ziemia pod stopami. Na wschodnim skraju wsi biegnie 15 południk długości geograficznej wschodniej, według którego liczony jest nasz czas środkowoeuropejski. Tutaj więc czas zegarowy jest identyczny z czasem słonecznym, podczas gdy na przykład w rejonie Białowieży różnica pomiędzy tymi czasami wynosi aż 35 minut.


Trasy Turystyczne Kaszub

23 lipiec 2013r.

DROGI PRZEJAZDOWE Choć nie należy generalizować, układ lokalnych dróg na Kaszubach jest dość gęsty i raczej dobrze utrzymany. Przemieszczanie się ze wschodu na zachód czy z północy na południe nie nastręcza specjalnych trudności nawet nie znającym tych okolic. Ze wschodu na zachód przebiegają trzy główne trasy: -nr 6, łącząca Gdańsk z Lęborskiem, Słupskiem i dalej ze Szczecinem, -nr 20, z Gdańska przez Żukowo, Kościerzynę, Bytów do Miastka i Koszalina, -nr 22 (tzw. berlinka), z Malborka przez Chojnice i Człuchów w kierunku Wałcza.


Klimat i Roślinność Kaszub

23 lipiec 2013r.

KLIMAT I ROŚLINNOŚĆ Klimat Kaszub nieznacznie różni się od panującego w głębi Polski. Podstawowe znaczenie ma tu wpływ morza. Pas nadmorski charakteryzuje się chłodniejszymi niż pozostała część Kaszub latami i cieplejszymi zimami. Wiosna zaczyna się tu późno - w połowie maja, a jesień jest długa i ciepła. Słoneczne dni dość często zdarzają się jeszcze w październiku. Znajdujący się dalej na południe rejon Szwajcarii Kaszubskiej cechuje się już ostrzejszym klimatem.


Zwiedzanie Gdyni cz.II

23 lipiec 2013r.

Żaglowiec Polskiej Marynarki Handlowej. Jest to fregata (typ żaglowe o trzech masztach z ożaglowaniem rejowym) o długości 72,6 m, bukszprytem* 91 m), szerokości 12,57 m, średnie zanurzenie 3,90 r Statek należy obecnie do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsk pozyskany przez tę instytucję w 1985 i zaadaptowany na placowi muzealną. Szczegółowych informacji udzielają przewodnicy. Obeci miejsce postoju jest prowizoryczne. W tej części mola wznosi się Dworzec Morski Żeglugi Gdańskit zbudowany według projektu Lecha Zaleskiego i oddany do użytl w 1975. Przy nabrzeżu Pomorskim cumują prócz jednostek muzealny! statki badawcze Morskiego Instytutu Rybackiego, a także w czas postoju w Gdyni żaglowiec szkolny "Dar Młodzieży".


Zwiedzanie Gdyni cz.I

23 lipiec 2013r.

ZWIEDZANIE GDYNI 1. Dworzec Główny PKP — ul. 10 Lutego — Skwer Kościuszki — Molo Połuuniowe (al. Zjednoczenia). Gdyński Dworzec Główny PKP wznosi się przy pl. Konstytucji, przez który przebiegała niegdyś stara droga, prowadząca od brzegu morskiego i ze wsi Gdynia w głąb Pojezierza Kaszubskiego, m. in. do klasztornych konwentów w Żukowie i Kartuzach. Norbertanki żukowskie posiadały bowiem pół Kępy Oksywskiej, a kartuzi Gdynię i Grabówek. Drogę prowadzącą do tych klasztorów nazywano dawniej "Pańską Drogą". Pierwszą małą stacyjkę wybudowano tutaj w 1870.


Gdynia

23 lipiec 2013r.

GDYNIA Gdynia jest jednym z członów aglomeracji trójmiejskiej, drugim po Gdańsku pod względem wielkości miastem (także w skali wojewódzkiej). Jej terytorium, powstałe po przyłączeniu od 1926 do 1927 około 20 wsi i obszaru leśnego, zajmuje 128 km2, granicząc z morzem na przestrzeni około 14 km. Liczy 246,5 tys. stałych mieszkańców. Krajobraz Gdyni odznacza się malowniczością dzięki występowaniu na terenie miasta takich elementów topograficznych jak kępy nadmorskie (Redłowska i część Oksywskiej)


Gdańsk

23 lipiec 2013r.

GDAŃSK Gdańsk jest wielkim ośrodkiem przemysłowym, rozwijającym się od 2 poł. XIX w. Główną gałęzią gospodarki jest przemysł stoczniowy, reprezentowany przez takie zakłady jak Stocznia Gdańska im. Lenina *, Stocznia Północna im. Bohaterów Westerplatte, Stocznia Remontowa i kilka mniejszych. Prócz stoczni czynne są dziesiątki innych obiektów przemysłowych, w tym niektóre pracujące dla zakładów stoczniowych. Obok stoczni główną rolę w życiu gospodarczym miasta i całego kraju odgrywa port gdański. Z portem wiąże się trwająca około 10 wieków wymiana towarów między ziemiami polskimi i wielu krajami zamorskimi.


Strona 7 z 13, < Poprzednia  1 ...  5  6  [7]  8  9  ... 13  Następna >