Wczasy nad morzem - wczasynadmorzem.info

na wczasy nad morzem - info!

< Poprzednia  1 ...  3  4  [5]  6  7  ... 13  Następna >

Kartuzy

21 sierpnia 2011r.

strong>Kartuzy należą do najpiękniej położonych miast województwa gdańskiego; leżą one o 27 km w prostej linii od Sopotu na wysokości ponad 200 m npm. Miasto nie posiada większych zakładów przemysłowych. Mieści się tu uruchomiony niedawno Ośrodek Przemysłu Ludowego, Państwowe Zakłady Pomocy Naukowych, tartak, młyn, suszarnia owoców leśnych itp.


Jar Raduni

21 sierpnia 2011r.

Jar Raduni. Z Żukowa do Kartuz jedzie się pociągiem, ale część trasy (ok. 9 km) najlepiej jest przebyć pieszo, aby lepiej obejrzeć piękny jar Raduni. Idzie się szosą na południe i po 3 km skręca się do lasu ścieżką na prawo w skos. by po kilkuset metrach dojść do Raduni. Przekraczamy kładkę i idziemy ok. 1,5 km w górę potoku aż do mostu, po czym jeszcze kilkaset kroków wysokim brzegiem do punktu widokowego, gdzie znajduje się ławka. Piękno tego odcinka nie ma równego sobie w całym krajobrazie pomorskim. Na przestrzeni kilku kilometrów płynie Radunia w głębokim jarze, którego wysokie brzegi przypominają oprawę potoków górskich w Karpatach.


Żukowo

15 marca 2011r.

Żukowo. Jest to duża wieś w pow. kartuskim, posiadająca dwa dworce kolejowe: jeden — Żukowo Wsch. na linii Gdynia—Kościerzyna, drugi — Żukowo Zach. na linii Pruszcz Gdański—Kartuzy—Lębork.


Dolina Raduni

09 lutego 2011r.

Dolina Raduni. Przejazd przez Pruszcz Gdański trasą biegnącą dalej na przestrzeni kilkunastu kilometrów wzdłuż rzeki Raduni, należy do najciekawszych wycieczek kolejowych na Pobrzeżu Gdańskim. Radunia towarzyszy nam już od Gdańska, początkowo jako kanał, czynny od 1338 roku, wykopany na polecenie Krzyżaków w celu doprowadzenia świeżej wody do Gdańska i uzyskania równocześnie siły poruszającej młyny krzyżackie.


Pojezierze Kaszubskie

04 stycznia 2011r.

Ośrodkiem ruchu wycieczkowego dla Pojezierza Kaszubskiego (której najpiękniejsza część w okolicy Kartuz bywa jeszcze niekiedy nazywana "Szwajcarią Kaszubską") są Kartuzy, miasto powiatowe, posiadające hotel, szkolne schronisko wycieczkowe na 30 osób, bar mleczny i dwie gospody oraz doskonałe połączenia komunikacyjne z większymi miastami Pomorza.


Międzyzdroje

17 października 2010r.

MIĘDZYZDROJE Na północno-wschodnim krańcu plejstoceńskiej partii wyspy, gdzie uchodziło do morza jedno z ramion odrzańskiej delty, istniały dwie wioski: „Selazo" i „Kapenze", wymienione w roku 1186 w dokumentach katedry gnieźnieńskiej. Osada „Żelazo" znajdowała się prawdopodobnie w pobliżu obecnej zabudowy miasta, a jej nazwa związana jest z eksploatacją rudy żelaznej, którą wydobywano tu jeszcze w XIV wieku. Osada „Kępieńce" znajdowała się na południowy wschód od miasta, w środku puszczy. Przez Międzyzdroje prowadziła niegdyś droga z wyspy Uznam do Kamienia i dalej do Kołobrzegu. Tutaj było jedyne przejście przez błota, stanowiące widomy jeszcze dzisiaj ślad dawnego ujścia. Przy drodze stała „taberna" — karczma, będąca równocześnie komorą celną, w której pobierano myto od przejeżdżających kupców.


Świętouść

05 października 2010r.

ŚWIĘTOUŚĆ, wieś nazwana w dokumencie z roku 1186 portem, leżała nad zachodnim ujściem Dziwny. Piaski wydmowe zasypały to ujście w wiekach XIII—XIV, które sądząc po nazwie, musiało mieć w okresie pogańsko-plemien-nym szczególnie ważne znaczenie kultowe.


Strona 5 z 13, < Poprzednia  1 ...  3  4  [5]  6  7  ... 13  Następna >