Wczasy nad morzem - wczasynadmorzem.info

na wczasy nad morzem - info!

 

Łeba - stara Łeba, marina ogród ornitologiczny

08 luty 2010r.

Stara Łeba w niczym nie przypomina miasta. Tylko ruiny kościoła św. Mikołaja zaświadczają o tym, iż kiedyś stały tu budynki i okolica tętniła życiem. Resztki świątyni znajdują się w zachodniej (załebskiej) części miasta, przy leśnej drodze do plaży (dojście od ul. Turystycznej). Kościół ów mieścił się przed wiekami w samym centrum dawnego miasta - na rynku. Po podjęciu decyzji o przeniesieniu Łeby na wschodnią stronę rzeki jeszcze przez jakiś czas funkcjonował, w nowym zaś miejscu znajdowała się tylko kaplica. Pod koniec XVII wieku, po pożarze, który zniszczył tę kaplicę, rozpoczęto w nowej Łebie budowę istniejącego do dziś kościoła.


Słowiński Park Narodowy

01 maj 2010r.

Utworzony w 1967 r. dla ochrony, najciekawszego krajobrazowo w Polsce, płaskiego odcinka wybrzeża między Rowami a Łebą. Powierzchnia parku liczy 18 247 ha. Obejmuje obszar przybrzeżnych jezior Gardno i Łebsko wraz z otaczającymi je torfowiskami: oraz Mierzeję Gardzieńską i Łebską z wydmami i nadmorskimi borami sosnowymi. Pod względem wielkości jest to trzeci park narodowy w Polsce. Występują tu największe i najlepiej zachowane w kraju i Europie wydmy nadmorskie.


Rąbka koło Łeby

08 styczeń 2010r.

Rąbka położona jest 3 km na zachód od centrum Łeby, przy drodze do ruchomych wydm w Słowińskim Parku Narodowym. Tu znajduje się jedna z głównych bram do parku, pomost i wieża widokowa oraz niewielkie muzeum przyrodnicze SPN.